regulaminy


Rok szkolny 2021/2022

Zarządzenie dotyczące podręczników dla uczniów klas 1, 4 i 7.

 

Download
Zarzządzenie nr 11/2022
Zarządzenie 11.22.pdf
Adobe Acrobat Document 16.5 KB

REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW, MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH ORAZ MATERIAŁÓW ĆWICZENIOWYCH

 

1.  Zgodnie z art. 22ak ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2014 poz. 811) regulamin korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych zwany dalej Regulaminem określa:

a)  tryb przyjęcia podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych na stan Szkoły Podstawowej nr 17 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Ligonia w Żorach;

b)  szczegółowe warunki wypożyczania i korzystania z podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych przez uczniów;

c) zobowiązania rodzica w związku z otrzymaniem darmowych podręczników;

d) postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.

2.  Użyte w regulaminie terminy oznaczają:

Biblioteka – biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej nr 17 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Ligonia w Żorach;

Dotacja – dotacja celowa zgodnie z art. 22ae ust. 5 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2014 poz. 811).

Materiał ćwiczeniowy – materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

Materiał edukacyjny – materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania mający postać papierową lub elektroniczną (płyta CD).

Podręcznik – podręcznik dopuszczony do użytku.

Rodzic – rodzic lub prawny opiekun ucznia.

Szkoła – Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Ligonia w Żorach;

Uczeń – uczeń Szkoły uprawniony do otrzymania darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.

Wychowawca klasy – wyznaczony przez Dyrektora Szkoły wychowawca danej klasy.

3.  Każdy Wychowawca, Uczeń oraz jego Rodzic są zobowiązani do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu oraz do stosowania się do zawartych w nich postanowień.

4.  Podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe przekazane lub zakupione przez Szkołę w ramach dotacji, stanowią własność Szkoły i zostają przekazane Bibliotece oraz wychowawcom na podstawie stosownego protokołu.

5.  Podręczniki oraz materiały edukacyjne winny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.

6.  Do wypożyczania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych są uprawnieni wszyscy Uczniowie Szkoły.

7.  Biblioteka nieodpłatne wypożycza Uczniom podręczniki, materiały edukacyjne oraz przekazuje Uczniom materiały ćwiczeniowe na podstawie list zgodnych z listą klasy zamieszczoną w dzienniku lekcyjnym.

8.  Wypożyczanie odbywa się na początku roku szkolnego.

9.  Podręczniki i materiały edukacyjne wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija po zakończeniu korzystania z danej części podręcznika, najpóźniej tydzień przed końcem danego roku szkolnego.

10. Materiały ćwiczeniowe przekazuje się Uczniom bez obowiązku zwrotu tychże – poza sytuacją zmiany szkoły w czasie roku szkolnego.

11. Dołączona do podręcznika lub materiałów edukacyjnych płyta CD stanowi integralną część podręcznika lub materiałów edukacyjnych i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.

12. Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych podręczników i materiałów edukacyjnych przed upływem ustalonego terminu.

13. Procedura wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych oraz przekazania materiałów ćwiczeniowych:

a)  we wrześniu Wychowawca klasy pobiera z Biblioteki podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe w liczbie równej liczbie uczniów swojej klasy;

b)  Wychowawca klasy ma pobrać egzemplarz „Umowy użyczenia podręczników i materiałów edukacyjnych” oraz przekazać go Rodzicom/Opiekunom prawnym Ucznia do podpisu podczas pierwszego zebrania, nie później niż do 15 września danego roku szkolnego;

c)  Rodzice, składając podpis na protokole lub protokołach, potwierdzają przekazanie im podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych przez Bibliotekę za pośrednictwem Wychowawcy oraz zapoznanie się z regulaminem;

d) Wychowawca klasy ma obowiązek zapoznać Uczniów i Rodziców z Regulaminem oraz poinformować Uczniów i Rodziców o Regulaminie, dostępnym na stronie internetowej Biblioteki, a także do wglądu w Bibliotece;

e) Rodzice przed wypożyczeniem podręczników, materiałów edukacyjnych  mają obowiązek sprawdzić ich stan, a o ewentualnych uszkodzeniach poinformować wychowawcę oraz bibliotekę.

14. Obowiązki  rodzica i ucznia związane z wypożyczeniem:

a)  przez cały okres użytkowania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych Uczeń dba o właściwe i czyste obłożenie książek;

b)  Uczeń (lub jego Rodzic) ma obowiązek na bieżąco zgłosić do Biblioteki wszelkie uszkodzenia, na bieżąco dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki;

c) zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek oraz napraw w podręcznikach oraz materiałach edukacyjnych,

d) wraz z upływem terminu zwrotu uczeń/rodzic powinien uporządkować podręczniki i materiały edukacyjne tj. usunąć wszystkie zaznaczenia ołówkiem, podkleić luźne kartki, a następnie zwrócić je do biblioteki szkolnej wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty CD/DVD/MP3, mapy, plansze itp.).

15. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego zrezygnuje z edukacji w Szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki i materiały edukacyjne. W tym momencie przestaje obowiązywać umowa użyczenia, co potwierdza Rodzic podpisem na protokole zwrotu w Bibliotece.

16. W przypadku zgubienia podręczników, znacznego zużycia, uszkodzenia bądź zniszczenia, Rodzice są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika. Wpłaty dokonuje się na konto Szkoły Podstawowej Nr 17 obsługiwane przez ING BANK ŚLĄSKI o/Żory, numer rachunku: 65 1050 1676 1000 0022 8128 6134. W treści przelewu należy wpisać „zwrot za podręcznik do ……, uczeń.……, kl. ……”. Potwierdzenie należy pokazać w bibliotece szkolnej.

17. W celu uzyskania od Rodziców kosztu uszkodzonych, zniszczonych lub zagubionych podręczników/materiałów edukacyjnych Biblioteka, stosownie do treści „Umowy użyczenia podręczników i materiałów edukacyjnych”, przekazuje Rodzicom wezwanie do zapłaty.

18. Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, zalanie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.

19. Pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych,  nieujawnionych w chwili wypożyczenia ponosi Uczeń / Rodzic/Opiekun prawny.

20. W przypadku braku zwrotu podręcznika lub materiałów edukacyjnych w terminie określonym w niniejszym Regulaminie Szkoła może zażądać od Rodziców Ucznia pokrycia kosztów zakupu tychże.

21. Wartość podręczników jest określona przez Dyrektora Szkoły, musi być zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.

22.  Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest Dyrektor Szkoły.

23. Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych, które nie zostały ujęte w niniejszym Regulaminie, podejmuje Dyrektor Szkoły.

24. Sprawy sporne pomiędzy wychowawcą, bibliotekarzem a użytkownikiem biblioteki rozstrzyga Dyrektor Szkoły.

25.  Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 roku.

 

 


Rok szkolny 2021/2022

Zarządzenie dotyczące podręczników dla uczniów klas 3 i 6.

Download
Zarządzenie 10/2021
Scan4288.pdf
Adobe Acrobat Document 29.6 KB

 

05.05.2021 r. Aneks nr 1 do Regulaminu korzystania z biblioteki szkolnej obowiązujący od dnia 01 września 2020 r.

(regulamin z dnia 24.02.2017 r. zostaje zawieszony na czas trwania pandemii)

Aneks nr 1

Regulamin korzystania z biblioteki szkolnej obowiązujący od dnia 01 września 2020 r.

(regulamin z dnia 24.02.2017 r. zostaje zawieszony na czas trwania pandemii)

 

  1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz  rodzice.
  2. Punkt wypożyczania oraz zwrotów znajduje się w wejściu do biblioteki.
  3. Nie będzie możliwości korzystania z czytelni (w tym z komputerów), wypożyczalni. Czytelnicy nie będą mieli dostępu do zbiorów na półkach.
  4. Uczeń/pracownik, który potrzebuje wypożyczyć książkę zgłasza ten fakt bibliotekarzowi i oczekuje w wyznaczonym miejscu na przygotowanie książki.
  5. Czytelnicy mogą zamówić książkę wysyłając wiadomość do bibliotekarza poprzez dziennik elektroniczny.
  6. Czytelnicy mają możliwość sprawdzenia dostępności książki korzystając z katalogu on-line: https://m002663.molnet.mol.pl/
  7. Książkę będzie można wypożyczyć na 14 dni z możliwością przedłużenia na kolejne 2 tygodnie.
  8. Zwracane zbiory podlegają kwarantannie od 24-72h, w związku z tym dopiero po kilku dniach zostaną odpisane z konta czytelnika w programie MOL Net+.
  9. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych książek. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic/pracownik zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany za pomocą dziennika elektronicznego lub telefonicznie.
  10. Wypożyczający/zwracający książki powinien zachować bezpieczną odległość, stosować się do poleceń wydawanych przez bibliotekarza.
  11. W bibliotece może przebywać jednocześnie bibliotekarz, jeden uczeń i jeden pracownik szkoły w celu skorzystania z zasobów biblioteki. Inni oczekujący powinni ustawić się w wyznaczonym miejscu na korytarzu przed wejściem do biblioteki.
  12. Godziny otwarcia biblioteki ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z bibliotekarzem.
  13. Za zgodą dyrektora szkoły można ograniczyć, zmienić godziny otwarcia biblioteki oraz zasady obsługi czytelników.
  14. Wprowadza się dodatkowe zasady korzystania z biblioteki oraz procedury bezpieczeństwa (załącznik 1).

 

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:

Poniedziałek – Piątek 8:00 -14:00

Czwartek - dzień przeznaczony na prace administracyjne, biblioteka nieczynna dla uczniów

 

Obsługa czytelników.

Poniedziałek: uczniowie klas 1 i 2

Wtorek: uczniowie klas 3 i 4

Środa: uczniowie klas 5 i 6

Czwartek: dzień przeznaczony na prace administracyjne, biblioteka nieczynna dla uczniów

Piątek: uczniowie klas 7 i 8.


05.05.2021 r. Aneks nr 1 do Załącznika 1.

Zasady korzystania z biblioteki.

Aneks nr 1

Załącznik 1.

Zasady korzystania z biblioteki.

  1. Zaleca się, aby podczas korzystania z księgozbioru używać jednorazowych rękawic oraz maseczek.
  2. Dyrektor, w porozumieniu z nauczycielem bibliotekarzem, ustala godziny pracy biblioteki, uwzględniając potrzeby uczniów i nauczycieli.
  3. Od 1 września br. obowiązuje nowy regulamin korzystania z biblioteki, opracowany przez nauczyciela bibliotekarza. Regulamin uwzględnia zasady bezpiecznego korzystania z księgozbioru.
  4. W bibliotece obowiązuje odległości między pracownikami oraz osobami korzystającymi  co najmniej 1,5 m.
  5. Ogranicza się liczbę pracowników korzystających jednocześnie z przestrzeni wspólnych biblioteki.
  6. Zapewnia się pracownikom środki ochrony osobistej (rękawice, maseczki) oraz umieszcza przesłony ochronne (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (np. na ladzie bibliotecznej) oraz innych stanowiskach obsługi czytelników.
  7. W pomieszczeniu zapewnia się dostęp do płynu dezynfekującego oraz jednorazowych rękawic dla pracowników.
  8. Umieszcza się w widocznym miejscu informację o tym, ile osób może jednocześnie przebywać w bibliotece.
  9. Konieczne jest przestrzeganie zasad czyszczenia i dezynfekcji powierzchni.
  10. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

 

Procedura zapewnienia bezpieczeństwa w bibliotece.

 

1. Należy zapewnić dystans przestrzenny pomiędzy pracownikami (minimum 1,5 m).

2. Zapewnia się nauczycielom bibliotekarzom, mającym kontakt z użytkownikami, dostęp  do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe)  i preparatów do dezynfekcji rąk.

3. Pomieszczenie powinno być, w miarę możliwości, wietrzone.

4. Ogranicza się do niezbędnego minimum spotkania wewnętrzne; spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości  pomiędzy osobami (minimum 1,5 m); preferowany kontakt telefoniczny oraz mailowy.

5. Do pracy w bibliotece nie należy angażować pracowników z grup bardziej narażonych  na ryzyko epidemiczne, o ile to możliwe.

6. Przed rozpoczęciem pracy w bibliotece, tuż po przyjściu do szkoły obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.

7. Nosić maseczkę podczas kontaktu z uczniami i pracownikami oraz rękawice ochronne podczas udostępniania księgozbioru.

8. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane 1,5 m).

9. Podczas pracy, regularnie często i dokładnie, myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją, znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

10. Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

11. Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

12. Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie  po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych,  jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

13. Pracownicy obsługi, regularnie (kilka razy w ciągu dnia), będą czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.

14. Umieścić w widocznym miejscu, przed wejściem do biblioteki, informacji o maksymalnej liczbie użytkowników/ odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.

15. Zapewnić użytkownikom środki do dezynfekcji (płyny dezynfekcyjne).

16. Ogranicza się liczebność użytkowników, adekwatnie do obowiązujących przepisów/ grup użytkowników (w zależności od wielkości obiektu), w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.

17. Należy pilnować, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie  na podłodze).

18. Za zgodą dyrektora szkoły można ograniczyć, zmienić godziny otwarcia biblioteki oraz zasady obsługi czytelników.

19. Uczniom i innym osobom korzystającym z biblioteki ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie.

20. Ogranicza się wykorzystanie multimediów.

21. W bibliotece umieszcza się w widocznym miejscu numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.

22. Biblioteka Narodowa rekomenduje okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach: na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby); tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin.

23. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.

24. Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelni, wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.

25. Przyjęte książki powinny zostać odłożone do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, w innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny; po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.

26. Biblioteka Narodowa rekomenduje utworzenie punktu wypożyczeń/zwrotu, jeśli pozwalają na to warunki lokalowe. Należy pamiętać o dezynfekcji blatu po każdym czytelniku.

Opracowane na podstawie wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i

i placówek od 04 maja 2021 r.placówek od 04 maja 2021 r.

 

 

 


Regulamin korzystania z biblioteki szkolnej obowiązujący od dnia 01 września 2020 r.
(regulamin z dnia 24.02.2017 r. zostaje zawieszony na czas trwania pandemii)

1.    Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz  rodzice.
2.    Punkt wypożyczania oraz zwrotów znajduje się w wejściu do biblioteki.
3.    Nie będzie możliwości korzystania z czytelni (w tym z komputerów), wypożyczalni. Czytelnicy nie będą mieli dostępu do zbiorów na półkach.
4.    Uczeń/pracownik, który potrzebuje wypożyczyć książkę zgłasza ten fakt bibliotekarzowi i oczekuje w wyznaczonym miejscu na przygotowanie książki.
5.    Czytelnicy mogą zamówić książkę wysyłając wiadomość do bibliotekarza poprzez dziennik elektroniczny.
6.    Czytelnicy mają możliwość sprawdzenia dostępności książki korzystając z katalogu on-line: https://m002663.molnet.mol.pl/
7.    Książkę będzie można wypożyczyć na 14 dni z możliwością przedłużenia na kolejne 2 tygodnie.
8.    Zwracane zbiory podlegają kwarantannie od 24-72h, w związku z tym dopiero po kilku dniach zostaną odpisane z konta czytelnika w programie MOL Net+.
9.    Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych książek. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic/pracownik zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany za pomocą dziennika elektronicznego lub telefonicznie.
10.    Wypożyczający/zwracający książki powinien zachować bezpieczną odległość, stosować się do poleceń wydawanych przez bibliotekarza.
11.    W bibliotece może przebywać jednocześnie bibliotekarz, jeden uczeń i jeden pracownik szkoły w celu skorzystania z zasobów biblioteki. Inni oczekujący powinni ustawić się w wyznaczonym miejscu na korytarzu przed wejściem do biblioteki.
12.    Godziny otwarcia biblioteki ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z bibliotekarzem.
13.    Za zgodą dyrektora szkoły można ograniczyć, zmienić godziny otwarcia biblioteki oraz zasady obsługi czytelników.
14.    Wprowadza się dodatkowe zasady korzystania z biblioteki oraz procedury bezpieczeństwa (załącznik 1).

Download
Nowy regulamin.
regulamin korzystania z biblioteki szkol
Adobe Acrobat Document 347.4 KB

REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW, MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH ORAZ MATERIAŁÓW ĆWICZENIOWYCH

pozostaje bez zmian.

Na dole strony dostępny tekst regulaminu !


Decyzją Dyrektora SP 17 wprowadza się drugą umowę użyczenia podręczników i ćwiczeń, która dotyczy klas II, V, VIII.

 

Download
Zarządzenie umowa.pdf
Adobe Acrobat Document 33.6 KB


UMOWA UŻYCZENIA PODRĘCZNIKÓW I ĆWICZEŃ dla klas II, V, VIII w roku szkolnym 2020/2021  NR…………….../2020

zawarta w dniu  10 września 2020 r. pomiędzy
Panią Gabrielą Kozik Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 17 w Żorach
a rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów klasy:
……………………………………………………………………………………………….

o następującej treści:
§ 1
Podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe są własnością organu prowadzącego szkołę i znajdują się w zasobach biblioteki szkolnej.
1.    Podręczniki, materiały edukacyjne są wypożyczane uczniom na okres roku szkolnego.
2.    W roku szkolnym 2020/2021 w klasach drugich, piątych i ósmych, ze względu na trzyletni cykl użytkowania, książki po zakończeniu roku szkolnego przechodzą na własność rodzica/opiekuna uczniów.
3.    Wypożyczenia podręczników dokonuje nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki szkolnej oraz wychowawca klasy na podstawie imiennej listy uczniów.
4.    Rodzic jest zobowiązany do potwierdzenia podpisem odbioru zestawu podręczników na liście dostępnej u wychowawcy.
5.    Rodzic i uczeń są zobowiązani do zapoznania się z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych oraz do przestrzegania postanowień regulaminu.
6.    Podręczniki są wypożyczane uczniom w dniach od 1-30 września danego roku szkolnego 
w godzinach pracy biblioteki. Wypożyczanie podręczników uczniom odbywa się przy udziale wychowawcy klasy.
7.    Wypożyczenie podręcznika może nastąpić również w innym terminie niż wskazany powyżej w trakcie roku szkolnego.

§ 2
Podręczniki i ćwiczenia podlegają zwrotowi do biblioteki w przypadku skreślenia ucznia z księgi uczniów, przeniesienia ucznia do innej szkoły lub w innych uzasadnionych przypadkach.

§ 3
1. Uczniowie są zobowiązani do używania podręcznika zgodnie z jego przeznaczeniem, do zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny, do chronienia go przed zniszczeniem bądź zgubieniem.
2. W przypadku zniszczenia lub zgubienia podręcznika rodzic jest zobowiązany poinformować niezwłocznie nauczyciela wychowawcę oraz pracownika biblioteki szkolnej.
3. Za zniszczenie uważa się: zalanie, poplamienie, popisanie, potarganie, brak stron lub okładki oraz inne zniszczenia uznane przez komisję. Szczegóły zostały opisane w Szkolnym Regulaminie korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

§ 4
1.    W przypadku zgubienia podręcznika, znacznego zużycia, wykraczającego poza zwykłe używanie, bądź jego zniszczenia, rodzice są zobowiązani do zwrotu kosztów nowego podręcznika. Kwota ta stanowi dochód organu prowadzącego szkołę.
2.    W przypadku zniszczenia lub zgubienia podręcznika rodzic powinien zgłosić się do biblioteki szkolnej celem ustalenia kwoty do zapłaty i uzyskania numeru konta do wpłaty. Po dokonaniu wpłaty rodzic powinien okazać potwierdzenie wpłaty w bibliotece szkolnej w ciągu 7 dni.

§ 5
Umowa podpisana przez rodziców przekazywana jest do sekretariatu szkoły. Za zebranie od rodziców podpisanych umów użyczenia i przekazanie ich do sekretariatu odpowiada wychowawca klasy.


……………………………                       
podpis Dyrektora                           


Wszystkie regulaminy można pobrać na dysk lub przeczytać poniżej. Regulaminy są również dostępne w bibliotece.

 

Download
Regulamin Biblioteki skan.pdf
Adobe Acrobat Document 240.4 KB
Download
SP17 skan.pdf
Adobe Acrobat Document 4.7 MB

Nowy regulamin biblioteki szkolnej obowiązujący od 25.05.2020 r.
1. Biblioteka szkolna będzie czynna od 25 maja 2020 roku do odwołania.
2. Punkt wypożyczania oraz zwrotów znajduje się w wejściu do szkoły.
3. Nie będzie możliwości korzystania z czytelni (w tym z komputerów), wypożyczalni. Czytelnicy nie będą mieli dostępu do zbiorów na półkach.
4. Uczeń/pracownik, który potrzebuje wypożyczyć książkę zgłasza ten fakt poprzez dziennik elektroniczny w wiadomości do nauczycieli bibliotekarzy w dniu poprzedzającym chęć odwiedzenia szkoły. Wiadomość taka powinna zostać wysłana do godziny 13.00. Ostatnim dniem wypożyczania książek w roku szkolnym 2019/20 jest piątek, 5 czerwca 2020 r.
5. Książkę będzie można wypożyczyć na 14 dni bez możliwości prolongaty terminu.
6. Zwrotu wszystkich wypożyczonych woluminów należy dokonać ostatecznie w dniu 19 czerwca 2020 r.
7. Uczeń/pracownik, który chce dokonać zwrotu książek przychodzi do szkoły ze zbiorami. W każdej książce musi zostać umieszczona widoczna kartka z imieniem, nazwiskiem i klasą.
8. Książki zwracane zostają poddane kwarantannie, w związku z tym dopiero po kilku dniach zostaną odpisane z konta czytelnika w programie MOL Net+.
9. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych książek. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic/pracownik zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany za pomocą dziennika elektronicznego lub telefonicznie.
10. Zwracający książki/wypożyczający książki powinien zachować bezpieczną odległość, korzystać z maseczki oraz rękawiczek.


regulamin biblioteki szkoły podstawowej nr 17 w żorach

 

I.                  ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI I ZADANIA BIBLIOTEKI

 

1.      Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

 

2.      Biblioteka szkolna tworzy warunki do poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.

 

3.      Biblioteka prowadzi działania mające na celu rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się.

 

4.      Biblioteka organizuje różnorodne działania rozwijające wrażliwość kulturową i społeczną oraz promuje czytelnictwo.

 

5.      Biblioteka szkolna udostępnia książki i inne źródła informacji oraz współpracuje w tym zakresie z innymi bibliotekami.

 

6.      Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:

 

- wypożyczając je do domu,

 

- czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma).

 

7.      Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki (jedna lektura, druga bajka, powieść lub inna) na okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia na kolejne dwa tygodnie. Wykorzystane materiały powinny być zwrócone do biblioteki w terminie, gdyż oczekują na nie inni czytelnicy.

 

8.      Wypożyczone materiały należy chronić przed zgubieniem i zniszczeniem. Czytelni przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

 

9.      Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej).

 

10.  W bibliotece należy zachowywać się spokojnie i cicho, mówić szeptem i nie przeszkadzać innym.

 

11.  W bibliotece i czytelni obowiązuje zakaz spożywania posiłków i picia napojów.

 

12.  Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

 

13.  W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

 

II.               ZASADY KORZYSTANIA Z CZYTELNI.

 

1.        Czytelnia jest miejscem cichej pracy, samokształcenia uczniów i nauczycieli.

 

2.        W czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego i czasopism.

 

3.        Przeczytane czasopisma odnosi się na miejsce, a książki oddaje bibliotekarzowi.

 

4.    Z księgozbioru podręcznego użytkownicy korzystają na miejscu, jednak w uzasadnionych wypadkach bibliotekarz może udzielić zgody na wypożyczenie do domu, na krótki termin.

 

5.        Nieprzestrzeganie regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.

 

6.        Prowadzenie przez nauczycieli zajęć dydaktycznych w czytelni powinno być uzgodnione wcześniej z nauczycielem bibliotekarzem.

 

III.           ZASADY KORZYSTANIA ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH.

 

1.    Stanowiska komputerowe w bibliotece służą do:

 

-      korzystania z Internetu jako źródła informacji gromadzonych w celach edukacyjnych

 

-      przeglądania programów multimedialnych

 

-      przygotowywania prac z wykorzystaniem oprogramowania zainstalowanego na komputerach.

 

2.      Z komputera można korzystać jedynie za zgodą i pod opieką nauczyciela bibliotekarza.

 

3.      Dostęp do Internetu i komputerów jest możliwy w godzinach pracy biblioteki, z wyjątkiem przerw międzylekcyjnych.

 

4.      Użytkownik powinien posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i oprogramowania.

 

5.      Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 45 minut.

 

6.      Przy stanowisku mogą przebywać jednocześnie 2 osoby pracujące w ciszy.

 

7.      Nie wolno zmieniać ustawień komputera, wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych.

 

8.      Obowiązuje zakaz zapisywania plików i folderów w pamięci komputera.

 

9.      Wyszukane informacje lub przygotowane prace użytkownik zapisuje na własnych nośnikach.

 

10.  W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad, nauczyciel bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika,

 

11.  Użytkownik potwierdza fakt korzystania z komputera wpisem do zeszytu.

 

12.  Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłaszać bibliotekarzowi. Nie wolno podejmować prób ich naprawienia na własną rękę.

 

13.  Za mechaniczne uszkodzenie sprzętu komputerowego odpowiedzialność finansową ponosi użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice/opiekunowie.