ROK SZKOLNY 2019/2020


23 kwietnia 2020 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Dzień ten pierwszy raz obchodzono w 1995 roku.

Data 23 kwietnia została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł obchodzenia święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z tradycją w dzień świętego Jerzego kobiety otrzymują róże, a mężczyźni książki. Stoiska z różami i książkami, które pojawią się na ulicach katalońskich miast, przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie. Sant Jordi nazywany jest katalońskimi walentynkami i rzeczywiście jest to prawdziwe święto miłości.

W związku z sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Jest to wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała, że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. Komisja wybrała Wrocław ze względu na program promocji czytelnictwa, który zakładał pracę na poziomie lokalnym, regionalnym jak i międzynarodowym. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł UNESCO.


22.04.2020 r.

KSIĄŻKA ZABAWKA - typologia i wizualizacja

Ruchome:

‒ rozkładanki,

‒ harmonijki (zwane leporello),

‒ metamorfozy,

‒ z otworami,

‒ z suwakami kołowymi,

‒ arlekinady,

‒ karuzele,

‒ „pociągnij i porusz”,

‒ „dobieranki”,

‒ „ubieranki” ;

O nietypowym kształcie:

‒ z „wykrojnika”,

‒ zawierające się w walizeczkach itp.;

Wzbogacone:

‒ gry,

‒ z niezależnymi dodatkami,

‒ z elementami uzupełniającymi,

‒ kolorowanki/uzupełnianki,

‒ do dotykania,

‒ ćwiczące spostrzegawczość (typu hidden object),

‒ interaktywne;

Niewykonane z papieru:

‒ gumowe,

‒ plastikowe,

‒ piankowe,

‒ materiałowe

Książka „ożywiona” – gdzie ją sklasyfikować? A może jako osobna forma książek-zabawek? 

 https://www.youtube.com/watch?v=RN1TrFuWWaw

Bibliografia:

Czym jest książka obrazkowa? O pojmowaniu książki obrazkowej dla dzieci w Polsce- część I, II i III / Małgorzata Cackowska.

Współczesna książka-zabawka w Bibliotece Jagiellońskiej / Ewa Dąbrowska. W: Bibliotheca Nostra : śląski kwartalnik naukowy, 2016, nr 1, s. 162-174. 

Książki zabawki / G. Lewandowicz-Nosal. W: Guliwer, 2007, nr 1, s. 72-76.

Książka czy zabawka, czyli o nowym rozdziale literatury dla dzieci / M. Chrobak. W: Sezamie, otwórz się!: z nowszych badań nad literaturą dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą, 2001, s. 41-51.

Książki zabawki jako typ książki dla dzieci / Anna Sołtysiewicz. W: Debiuty Bibliologiczno-Informatologiczne, 2015, s. 30-49. 


21.04.2020 r. 

KSIĄŻKA ZABAWKA - rola w życiu dziecka

 

Książki zabawki jako pozycje przeznaczone dla dzieci realizują szereg funkcji, które związane są zarówno z ich treścią, jak i formą.

 

Głównym celem większości książek zabawek jest prezentacja pewnych zjawisk i pojęć, wzbogacanie wiedzy, podnoszenie umiejętności, wspieranie rozwoju sensoryczno-motorycznego. Publikacje tego typu realizują cele kształcenia, pełniąc funkcję edukacyjno-poznawczą. Obok edukowania, pozycje te zaspokajają potrzebę zabawy i dostarczają rozrywki, a tym samym pełnią funkcję ludyczną. Kolejną funkcją realizowaną przez książki zabawki jest funkcja aktywizująca. Wydawnictwa takie skłaniają dzieci do aktywności i rozwijają ich inwencję twórczą, wspólne przeżywanie lektury przez dzieci i ich rodziców. Zacieśnianie więzi międzypokoleniowych jest uwidocznieniem funkcji emocjonalnej. Dodatkowo obecność książki zabawki w życiu dzieci związana jest również z próbą wprowadzenia ich w świat książek i literatury.

 

Książka zabawka pełni także funkcję terapeutyczną – wykorzystywana jest jako jeden z wielu środków stosowanych w biblioterapii. Najczęściej w postaci zabawki, czyli taka, która przypomina swym kształtem maskotki, klocki, różnego rodzaju figury do układania, ale może być też wyposażona w prosty tekst lub taśmę magnetofonową z nagraną bajką terapeutyczną.

 

Biblioterapia w pracy z dziećmi / Agata Żurek. 

Książki zabawki jako typ książki dla dzieci / Anna Sołtysiewicz. W: Debiuty Bibliologiczno-Informatologiczne, 2015, s. 30-49. 


20.04.2020 r.

KSIĄŻKA ZABAWKA  - uwarunkowania historyczne

 

Anglia (XVIII w.) -> Włochy -> Niemcy (XIX w.) -> Polska (koniec XIX w.)

 

Historia „książek zabawek” sięga XVIII w., kiedy to w Anglii pojawiły się książeczki z dodanymi papierowymi laleczkami. Ten typ publikacji rozwinął się w wieku XIX. 

 

We Włoszech pojawiły się książki-parawaniki w formie taśmy tekturowej lub papierowej, składającej się jak harmonijka. Ich inna nazwa – leporello, pochodzi od nazwy bohatera opery Mozarta Don Giovanni, lokaja głównego bohatera, kolekcjonującego portrety jego ulubienic, zestawione w harmonijkę.

 

W XIX w. wydano w Niemczech pierwszą książkę z pozytywką, w tym czasie pojawiły się też książki typu pop-up – z trójwymiarowymi, wychodzącymi z płaszczyzny książki ilustracjami.

 

W Polsce pod koniec XIX w. zaczęto przycinać blok dziecięcych książeczek w kształty zwierzątek bądź lalek, wydawać wierszyki bądź historyjki dla dzieci w postaci parawaników, drukować książki nie tylko na kartonie, ale i na usztywnianym płótnie.

 

Współczesna książka-zabawka w Bibliotece Jagiellońskiej / Ewa Dąbrowska. W: Bibliotheca Nostra : śląski kwartalnik naukowy, 2016, nr 1, s. 162-174.


17.04.2020r.
KSIĄŻKA ZABAWKA  - terminologia angielska
›Toy book – książka obrazkowa
›Movable book – książka ruchoma
›Pop up book – książka rozkładana
›Interactive children’s book – interakcyjne książki dla dzieci

W języku angielskim nie istnieje bezpośredni odpowiednik pojęcia „książka zabawka”.

 

Samo wyrażenie toy book (co można tłumaczyć jako „książka zabawka”) nie oznacza tej samej kategorii publikacji, o której możemy mówić w stosunku do polskiego pojęcia: tym mianem określa się książki obrazkowe. Nie należy ich łączyć z książką zabawką!

Angielski równoważnik „książki zabawki” – movable book można przetłumaczyć jako „książkę ruchomą”. Obszerną definicję „książki ruchomej” podaje Susan Lee Hendrix: „książka, która różni się od zwykłej książki o płaskich stronach. Różnica ta może pojawić się dzięki dołączeniu urządzeń poruszanych przez czytelnika, bądź uruchamianych automatycznie podczas otwierania książki; różnica może się również zaznaczać poprzez odmienność formy – książki takie zrywają ze zwykłą postacią książek jako okładek okalających strony”. Do grupy „książek ruchomych” można zaliczyć wszystkie publikacje, które nie są statyczne i dwuwymiarowe.

Pop-up book („książka rozkładanka”) to termin, który bywa używany jako określenie jakichkolwiek trójwymiarowych lub ruchomych książek oraz pozycji wyposażonych w papierowe elementy służące do interakcji.

Kolejnym terminem stosowanym w anglojęzycznej literaturze przedmiotu jest wyrażenie interactive children’s book, które można tłumaczyć jako „interakcyjne książki dla dzieci”. Tym mianem określa się „podgrupę książek dla dzieci, która wymaga udziału i interakcji czytelnika”.

 

Rysunek 1 ilustruje zależności pomiędzy pojęciami stosowanymi w anglojęzycznej literaturze przedmiotu. Terminy interactive children’s book, movable book i pop-up book nie są wobec siebie synonimiczne, można zaobserwować ich hierarchiczność: najwyższą kategorią jest w tym przypadku „książka interakcyjna”, w jej obrębie zawiera się termin „książka ruchoma”, której to odmianą jest „książka rozkładanka”.

Książki zabawki jako typ książki dla dzieci / Anna Sołtysiewicz. W: Debiuty Bibliologiczno-Informatologiczne, 2015, s. 30-49. 


16.04.2020 r.

Wygenerowałyśmy raport zaległości. Po zapisaniu i analizie dokumentu postanowiłyśmy przedłużyć wszystkie terminy do 30.04.2020 r.

 

Prosimy Was: dbajcie o siebie, zachowujcie się odpowiedzialnie i bezpiecznie. Dbajcie o wypożyczone książki. Prosimy o zwroty książek bezpośrednio po powrocie do szkoły.

 

Pozdrawiamy,

M&M.


15.04.2020 r. 

 

Drodzy uczniowie!

W najbliższych dniach przedstawimy Wam pewien typ książek, jakimi są KSIĄŻKI ZABAWKI.

Na koniec zaproponujemy wam zabawę, mianowicie wykonanie własnej książki zabawki. Zamieścimy w tym celu krótki filmik instruktażowy. 

Miłej lektury :)

 

KSIĄŻKA ZABAWKA - definiowanie pojęcia

 

Uważa się, że książka-zabawka jest skierowana do dzieci do szóstego roku życia. Najczęściej ma cechy typowe dla książki, czyli formę kodeksu – okładki i strony między nimi, choć czasem od niej odchodzi. Może też przybierać kształt przedmiotów lub zwierząt, ma części ruchome albo elektroniczne czy mechaniczne. Zwykle można manipulować jej elementami, układać obrazki, uruchamiać efekty dźwiękowe lub świetlne. Niektóre są pomyślane tak, żeby dziecko współtworzyło książkę poprzez kolorowanie obrazków, uzupełnianie naklejkami tekstu lub ilustracji czy też wykonywanie innych, wskazanych zadań. Tekst, często tylko w formie krótkiego wyrażenia czy wręcz pojedynczego słowa, bywa jedynie dopełnieniem informacji zawartych w formie graficznej, dlatego też w niektórych książkach- -zabawkach brakuje materiałów do analizy dla krytyka literatury. Z wymienionych względów książki takie zaliczane są do grupy utworów słownych paraliterackich, w których treść ma poboczne znaczenie, a istotna jest ilustracja oraz często inne akcesoria towarzyszące, stanowiące o atrakcyjności produktu.

 

 

Bardzo prostą definicję „książki-zabawki” podaje Grażyna Lewandowicz-Nosal, według której jest to „przedmiot wykorzystywany przez dzieci do zabawy a łączący w sobie jednocześnie cechy i książki, i zabawki, posiada zróżnicowane kształty i formy, wykonana jest z różnych bezpiecznych, w tym wodoodpornych materiałów takich jak plastik, guma, różnego rodzaju tkaniny. Książki te mogą być wykorzystywane w różnych nietypowych sytuacjach – służą jako zabawki do kąpieli, maskotki przytulanki, poduszeczki”. 

 

Natomiast Małgorzata Chrobak uważa za książki zabawki „twory, które (…) łączą w sobie określoną twórczość literacką adresowaną do dzieci lub na ich potrzeby adaptowaną literaturę dla dorosłych z dziecięcym widzeniem świata”.

 

Na uwagę zasługuje także pojęcie książki-gry, które opisuje w swoim artykule Aleksandra Mochocka. Zabawa i gra są pojęciami pokrewnymi i komplementarnymi (gry jako podzbiór zabaw, zabawa jako składowa część gry), ale nie jednoznacznymi.

 

Książki-zabawki motywują do podejmowania zabawy, możliwej wtedy, gdy czytelnik podejmie aktywną manipulację załączonymi elementami, zacznie je przestawiać i do pewnego stopnia przekształcać (na przykład spotykane na obszarze książki dziecięcej publikacje z elementami ruchomymi, tworzącymi kompozycje przestrzenne, jak Statek Piracki, z pozoru bardzo typowy, choć stylizowany na starą, okutą księgę kodeks, który daje się rozłożyć w makietę portu lub karaibskiej wyspy oraz model galeonu, łącznie z masztem i bocianim gniazdem). Książka-gra musiałaby dodatkowo spełniać definicję gry: być systemem, w którym gracze angażują się w sztuczny konflikt, zdefiniowany za pomocą zasad, i skutkujący mierzalnym wynikiem. Książki-gry są więc „grywalne”, czyli charakteryzują się specyficznymi cechami, pozwalającymi na przybranie wobec nich strategii odbioru gracza, i do takiego odbioru są projektowane; „grywalność” jest zamierzona przez twórcę.

Każda książka-gra jest książką-zabawką, ale nie każda książka-zabawka musi być grą.

 

 

Bibliografia:

Książki zabawki jako typ książki dla dzieci / Anna Sołtysiewicz. W: Debiuty Bibliologiczno-Informatologiczne, 2015, s. 30-49.  

Między interaktywnością a intermedialnością: Książka jako przestrzeń gry / Aleksandra Mochocka. W: Homo Ludens, 2009, nr 1, s. 155-176.

Książki zabawki / G. Lewandowicz-Nosal. W: Guliwer, 2007, nr 1, s. 72-76.

Książka czy zabawka, czyli o nowym rozdziale literatury dla dzieci / M. Chrobak. W: Sezamie, otwórz się!: z nowszych badań nad literaturą dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą, 2001, s. 41-51.


08.04.20 r.

Dziś zachęcamy Was do zrobienia zajączka ze skarpetki. Bardzo prosta praca, która umili wspólnie spędzany czas.

https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8

 

A gdy będziemy przygotowywać piękne pisanki możemy przeczytać o zwyczajach związanych z jajkami:

Z Wielkanocą wiąże się wiele pięknych legend i ludowych zwyczajów. Przypomnijmy niektóre z nich, te związane z .. jajkiem.

Właśnie ono, raz w roku, na Wielkanoc, występuje w głównej roli!

Jajko – to znak wszelkiego początku, narodzin i zmartwychwstania.

 

W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem i złymi duchami, zapewniało urodzaj w polu i ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Wierzono, że jajko ma znaczenie magiczne, dlatego używano go jako kamienia węgielnego przy budowie nowych domów.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ ZWYCZAJ MALOWANIA JAJ?

Podanie greckie z X wieku zapewnia, że zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena, której przy grobie Chrystusa ukazał się anioł i powiedział: „Nie płacz, Maryjo! Chrystus zmartwychwstał”. Uradowana pobiegła do domu i ze zdziwieniem stwierdziła, że wszystkie jajka, jakie miała w misce, zabarwiły się na czerwono. Wyniosła je na drogę i podarowała przechodzącym właśnie apostołom. Oznajmiła przy tym nowinę o zmartwychwstaniu. Czerwone jajka zamieniły się w ptaki, które, ćwierkając, wyfrunęły z rąk apostołów i uniosły w niebo. Odczytano to jako znak, że po śmierci następuje zmartwychwstanie i nowe życie.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z PISANKĄ

Pisanki dawano w podarunku jako dowód życzliwości i sympatii. Dostawali je członkowie rodziny, dzieci chrzestne, osoby zaprzyjaźnione. Jeśli chłopakowi podobała się jakaś panna, oznajmiał jej o tym, wręczając pisankę. Jeżeli dziewczyna ją przyjęła i w zamian dała swoją, znaczyło to, że odwzajemnia uczucia kawalera. Ale tylko panny na wydaniu mogły robić pisanki!Kogo kocham i miłuję, temu jajko podaruję.”

Pisanki służyły do zabawy w „taczanki”. Turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą. Wygrywał ten, czyja pisanka pozostała niestłuczona. Znana też była zabawa polegająca na turlaniu jajek z opartej o ziemię deseczki. Wygrywało jajko, które potoczyło się najdalej.

RODZAJE JAJ WIELKANOCNYCH

Nazwy jaj wielkanocnych zależą od sposobu ich barwienia.

Kraszanki – jajka o czerwonej barwie, od staropolskiego słowa „krasić” – barwić, upiększać.

Malowanki – jajka jednobarwne o innych kolorach.

Skrobanki – na jednolitym tle kraszanki lub malowanki wyskrobuje się wzorek (np. szpilką).

Wyklejanki – jajka z naklejonym obrazkiem z listków, sitowia, włóczki itp.

Nalepianki – jajka ozdobione nalepionymi na skorupkę różnobarwnymi wycinkami z papieru.

Pisanki – przed zanurzeniem jajka w barwnym roztworze robi się na nim wzory woskiem. Tam, gdzie był wosk, zostawał biały, niepomalowany ślad na kolorowym tle. Dawniej po naniesieniu wzoru na skorupę jajka, farbowano je używając naturalnych barwników, które dawały piękne kolory. I tak kolor zielony uzyskiwano z listków młodego żyta, kolor czerwonawo-żółty z łusek cebuli, kolor ciemnobrązowy i czarny z kory śliwy lub olchy, kolor czerwony uzyskiwano dzięki burakom a kolor niebieski z płatków kwiatu bławatka. Po wykonaniu wzoru woskiem i zabarwieniu skorupy, z wysuszonego jajka ścierano wosk uzyskując zaplanowane, białe wzory, tworzące piękną, dwubarwną pisankę.


08.04.20 r.

Wygenerowałyśmy raport zaległości. Po zapisaniu i analizie dokumentu postanowiłyśmy (w promocji :)) przedłużyć wszystkie terminy do 15 kwietnia 2020 roku. W przyszłym tygodniu zrobimy kolejne prolongaty, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.

 

Prosimy Was: dbajcie o siebie, zachowujcie się odpowiedzialnie i bezpiecznie. Dbajcie o wypożyczone książki. Prosimy o zwroty książek bezpośrednio po powrocie do szkoły.

 

Pozdrawiamy,

M&M.


07.04.20 r.

Zapraszamy do muzeum na lekcję o tradycjach wielkanocnych!

Zdalna Kultura #02 z Zamkiem Sieleckim – Tradycje Wielkanocne, wystawa dla dzieci:

 https://www.youtube.com/watch?v=pRPZDQY3h60

 Zwyczaje Wielkiego Tygodnia!

 

Już Niedziela Palmowa za pasem, za pasem…

Bibułkowe kwiaty trzeba nam szykować, szykować …

Wierzbowe bazie, bukszpany i świerki...

Do palemek wielkanocnych je wpinać, wpinać…

I przybrać to wszystko wstążkami, wstążkami…

A potem zgodnie z obyczajem, obyczajem …

Procesją iść z tymi palmami, palmami ..

Wielki Tydzień się nam zbliża,

Dni skupienia, powagi,

Wielkiego gotowania i pieczenia i kraszenia jaj.

Jaja gładko malowane, na różne kolory,

Niegdyś w barwnikach roślinnych.

Wywar z kory dębowej dawał kolor czarny,

Z łusek cebuli – żółty i brązowy,

Sok z buraków – to kolor różowy, różowy.

Teraz łatwiej nam i basta.

W sklepach mamy wszystko – i kraszanki i pisanki.

 

Pisanki, pisanki, moi kochani,

To ozdoba stołów,

Ciągłość obyczajów,

Ciekawych tradycji,

Wierzeń ludowych.

Bajecznie kolorowe,

Z misternymi wzorami,

Oklejane, malowane.

 

Od rana w Wielką Sobotę do koszyczków układane,

Razem z kawałkiem chleba, solą i barankiem

I przez dzieci zgodnie z tradycją do kościoła niesione.

A wieczorem w sobotę wytchnąć już nam trzeba,

W spokoju i radości czas wszystkim upływa,

W lśniących świąteczną czystością domach.

W Niedzielę Wielkanocną, w Dzień Zmartwychwstania,

Składamy sobie wzajemne życzenia –

Zdrowia, radości,

Uściski i pocałunki

I rozpoczynamy wesołe świąteczne ucztowanie.

W Poniedziałek Wielkanocny od samego rana

Żartów, psot i radości cała tutaj chmara,

Krzyki, piski, wrzawa wokół,

Z konewkami i wiadrami zlatują się chłopcy,

Śmiguciarze wodę leją,

Bo obyczaj jest wszak taki,

Że jak panna nie oblana - nie ma szans na zamążpójście,

A ta, którą zlano wodą, wzięcie ma i powodzenie.

Lu ją z prawa, lu ją z lewa,

Nie ma końca śmiechom, żartom,

Szamotaniom i gonitwom,

I jak Polska długa, jak Polska szeroka

Od Bałtyku po Karpaty woda wciąż się leje …


06.04.2020 r.

Motyw biblioteki i bibliotekarza w filmie

 

Wielu osobom biblioteka kojarzy się z nudą, zakazem rozmawiania, kurzem i grobową miną bibliotekarki... Stereotyp ten zostaje przełamany w filmach, serialach i książkach o bibliotekach i ich pracownikach naukowych. Niektóre z nich są poważne, inne trochę mniej. 

 

Dla dużego i małego mamy zatem coś fajnego! 

Zdecydujcie sami drodzy uczniowie i rodzice co sobie obejrzycie :)

 

Filmy i seriale polskie:

 

Szatan z siódmej klasy (1960) - reż. Maria Kaniewska; komedia, film sensacyjny dla dzieci i młodzieży

Magiczne drzewo (2004, odc. 7) - reż. Andrzej Maleszka; serial dla dzieci i młodzieży

Gruby (1973, odc. 3) -  serial przygodowy dla dzieci i młodzieży

Maszyna zmian (1995) - reż. Andrzej Maleszka; serial fabularny dla dzieci i młodzieży

Maszyna zmian. Nowe przygody (1996) - reż. Andrzej Maleszka; serial fabularny dla dzieci i młodzieży

 

Kingsajz (1987) - reż. Juliusz Machulski; komedia

Łabędzi śpiew (1988) - reż. Robert Gliński; komedia, obyczajowy

Ostatni dzwonek (1986) - reż. Wojciech Strzemżalski; telewizyjny film fabularny

Na dobre i na złe (2001, odc. 92) - serial obyczajowy

Długi weekend (2004) - reż. Robert Gliński; serial obyczajowy

 Ojciec Mateusz (2010, odc. 41) - reż. Andrzej Kostenko; serial kryminalny

Anioł w szafie (1987) - reż. Stanisław Różewicz; dramat, psychologiczny

Ostatni dzwonek (1989) - reż. Magdalena Łazarkiewicz; psychologiczny

Pogranicze w ogniu (1991, odc. 22) - reż. Andrzej Konic; serial akcji, przygodowy

Medium (1985) - reż. Jacek Koprowicz; horror

Polska śmierć (1995) - reż. Waldemar Kszystek; telewizyjny film sensacyjny

Siekierezada (1985) - reż. Witold Leszczyński; dramat, psychologiczny, poetycki

Historie miłosne (1997) - reż. Jerzy Stuhr; dramat, komedia, obyczajowy

Skarb trzech łotrów (1972) - reż. Jan Rutkiewicz; telewizyjny film sensacyjny

 

Filmy zagraniczne:

 

Bibliotekarz: Tajemnica włóczni (The Librarian: Quest For The Spear; 2004) - reż. Peter Winther; fantasy, przygodowy; 

Mumia (The Mummy; 1999) - reż. Stephen Sommers; fantasy, przygodowy; 

Przygoda (Adventure; 1945) - reż. Victor Fleming; dramat, komedia, romans;

As Young as You Feel (1951) - reż. Harmon Jones; komedia; USA

Wehikuł czasu (The Time Machine; 1960) - reż. George Pal; przygodowy, sci-fi;

Wszyscy ludzie prezydenta (All the President’s Man; 1976) - reż. Alan J. Pakula; dramat, polityczny;

Imię róży (Der Name der Rose; 1986) - reż. Jean-Jacques Annaud; kryminał; 

Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption; 1994) - reż. Frank Darabont; dramat;

Gdzie serce twoje (Where The Heart Is; 2000) - reż. Matt Williams; dramat, komedia; 

Szpiedzy tacy jak oni (All the Queen’s Men ;2001)- reż. Stefan Ruzowitzky; dramt, komedia, film wojenny; 

R.O.D. Read Or Die (2001-2001) - reż. Kouji Masunari; miniserial anime, kryminał;

Agnes i jego bracia (Agnes und seine Brüder; 2004) - reż. Oskar Röhler; dramat; 

Pojutrze (The Day After Tomorrow; 2004) - reż. Roland Emmerich; sci-fi, katastroficzny, 

Lustrzana maska (MirrorMask; 2005) - reż. Dave McKean; dramat, fantasy, przygodowy; 

 

https://bibliotekoznawstwo.fandom.com/pl/wiki/Motywy_bibliotekarza_i_bibliotek_w_filmach?fbclid=IwAR03cbLssu3oQHapxJ0OWBHdkzjJBdg0fA94o6Mr_AaDVdPA8EwxWcTOgpo


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana  Andersena, którego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora, aby zaprojektował plakat. W tym roku (2020) wiadomość do dzieci wysyła słoweńska sekcja. List pt. „Głód słów” napisał Peter Svetina, a plakat zaprojektował Damijan Stepančič. 

Tam, gdzie mieszkam, krzewy zielenieją z końcem kwietnia lub

początkiem maja i niedługo potem zasiedlają je kokony motyli.

Wyglądają jak kłaczki bawełny lub strzępki cukrowej waty, a

larwy pożerają liść po liściu dopóki nie pozostaną gołe gałązki.

Mija czas i odlatują motyle, nadchodzi lato i krzewy znowu stają

się zielone. I tak bez przerwy.

 

To obraz poety, obraz pisarza. Są zjadani, bledną w swoich

historiach i poezji, które – zakończone – odlatują, zasiedlają

książki i znajdują swojego odbiorcę. To także zdarza się raz za

razem.

 

A co dzieje się z wierszami i historiami?

 

Znam chłopca, który musiał przejść operację oka. Przez dwa

tygodnie po zabiegu wolno mu było leżeć tylko na prawym boku

i nie mógł czytać przez cały miesiąc. Kiedy po półtora miesiąca

wziął do ręki książkę, czuł się tak jakby czerpał słowa łyżką

prosto z miski.

 

Tak jakby je jadł. Po prostu je pożerał.

 

Znałem dziewczynę, która, gdy dorosła, została nauczycielką.

Powiedziała mi: dzieci, którym rodzice nie czytali, są biedne.

 

Słowa w poezji i historiach są pożywieniem. Nie strawą dla ciała,

nie pokarmem, który wypełnia ich żołądki. Są pokarmem dla

ducha i dla duszy.

Kiedy jesteś głodny lub spragniony, twój żołądek kurczy się i

wysycha ci w ustach. Szukasz czegokolwiek, co nadawałoby się

do zjedzenia – kawałka chleba, miski ryżu lub kukurydzy, ryby

lub banana. Im bardziej jesteś głodny, tym bardziej zawęża się

twój obszar widzenia, przestajesz dostrzegać to, co nie  nadaje

się do nasycenia twojego głodu. Głód słów objawia się nieco

inaczej – ponuractwem, ignorancją, arogancją. Ludzie cierpiący

na głód tego rodzaju nie zdają sobie sprawy, że ich dusze trzęsą

się z zimna, że przechodzą obok siebie samych, niczego nie

dostrzegając.

 

Ten głód zaspokaja poezja i historie.

 

Ale czy istnieje nadzieja dla tych, którzy nigdy nie czerpali

przyjemności z obcowania ze słowami, aby ten głód zaspokoić?

Jest.

 

Chłopiec czyta prawie każdego dnia. Dziewczyna - nauczycielka

czyta swoim uczniom. W każdy piątek. Co tydzień. Jeżeli

zapomni – uczniowie przypomną jej o tym.

 

A pisarz i poeta? Kiedy nadchodzi lato – odżywają. A potem

pochłaniają ich własne słowa i w ten sposób rozlatują się na

wszystkie strony.

 

Raz po raz, od nowa.

 

Tłumaczenie na j. angielski: Jernej Županič, tłumaczenie na j. polski: Katarzyna Ryrych

To święto ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczki naszych dzieci oraz wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych.

Badania naukowe potwierdzają, że czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Natomiast głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

 

Więcej o tym bibliotecznym święcie znajdziecie na:

http://www.ibby.pl/?p=6102

https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-edukacyjne/901-miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci-2-kwietnia-2020-r

https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci

https://dziecisawazne.pl/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci/

 

Baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena:

https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen/


01.04.2020 r.

Kochani Czytelnicy! W naszej bibliotece nie ma żadnych zaległości. Jesteście cudowni i bardzo dbacie o zwracanie książek w terminie :)

Jak wy to robicie... pojęcia nie mamy? :)

Ok. Prima aprilis... :)

 

Wygenerowałyśmy raport zaległości. Po zapisaniu i analizie dokumentu postanowiłyśmy (w promocji :)) przedłużyć wszystkie terminy do 15 kwietnia 2020 roku. W przyszłym tygodniu zrobimy kolejne prolongaty, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.

 

Prosimy Was: dbajcie o siebie, zachowujcie się odpowiedzialnie i bezpiecznie. Dbajcie o wypożyczone książki. Prosimy o zwroty książek bezpośrednio po powrocie do szkoły.

 

Pozdrawiamy,

M&M.


31.03.2020 r.

Pamiętamy także o Was, Drodzy Rodzice i Opiekunowie.

 Poczytajcie! To garść ciekawych pomysłów na spędzanie czasu w domu.

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/madrze-razem-w-domu/

 

Drodzy czytelnicy!

A może dziś coś obejrzycie?

Zapraszamy na „Magiczne drzewo”, „Akademię Pana Kleksa” oraz „Szatana z siódmej klasy”.

 

https://vod.tvp.pl/video/magiczne-drzewo,odc-1-drewniany-pies,39369169

 

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=1jkAB5q3pt4

 

https://vod.tvp.pl/video/szatan-z-siodmej-klasy,odc-1,31227476


27.03.2020 r.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Teatru

Dziś możemy Was zaprosić do teatru on-line. Może ktoś ma ochotę ?

Pamiętajmy o zasadach obowiązujących w teatrze :) :) :)

#teatrwdomu

Korzystamy z gościnności Domu Kultury w Boguszowicach

 

Teatr FIK-MIK - „Dinozaury w opałach” - spektakl miał premierę w grudniu 2013!

https://www.youtube.com/watch?v=Cu92pd_ejsw&feature=youtu.be

 

 

Teatr SUPEŁ "Jestem" - prawie dokładnie 6 lat po premierze.

https://www.youtube.com/watch?v=NCcXNvZoOcw&feature=youtu.be


26.03.2020 r. 

(Opracowanie własne na podstawie wielu zestawień podróżniczych i stron własnych bibliotek).

 

Najpiękniejsze zabytkowe biblioteki świata

 

Biblioteka Escorial - Madryt, Hiszpania

Biblioteka w klasztorze Escorial została założona przez Filipa II.

Zyskała miano literackiego klejnotu stolicy Hiszpanii.

Sufit budynku zdobią freski inspirowane siedmioma sztukami wyzwolonymi: arytmetyką, astronomią, geometrią, dialektyką, gramatyką, muzyką, retoryką.

Biblioteka Joaniny - Uniwersytet w Coimbrze, Portugalia

Biblioteka powstała w XVIII wieku za panowania Jana V.

Zbiory mieszczą się w trzech dużych pomieszczeniach, które oddzielają od siebie pokryte zdobieniami łuki.

Odwiedzający mają wrażenie, że ściany wypełnione są książkami od podłogi aż po… niebo, czyli w tym przypadku bogato malowany sufit z pozłacanymi elementami z drewna.

Portugalska Czytelnia Królewska - Rio De Janeiro, Brazylia

Królewska Portugalska Czytelnia powstała w latach 80. XIX wieku.

W zabytkowym gmachu kręcone były sceny do filmów i oper mydlanych takich jak Kuzyn Basilio czy Winnicjusz.

Biblioteka George’a Peabody’ego - Baltimore, Stany Zjednoczone

Budynek należy do Uniwersytetu Johna Hopkinsa i znajduje się na terenie jego kampusu w Baltimore.

Projekt stworzył architekt Edmund G. Lind. Bibliotekę wybudowano w 1878 r.

Chociaż idea stworzenia tej biblioteki zakładała możliwość bezpłatnego korzystania z niej przez wszystkich, dla których literatura jest ważna i którzy chcą z nią obcować, to w obecnych czasach za sprawą szklanego sufitu i kremowo-złotych barw w głównej sali organizowane są… wesela oraz przyjęcia

Biblioteka Benedyktyńska - Admont, Austria

Początki tej biblioteki sięgają aż 1074 roku. Wtedy to powstał klasztor benedyktynów i od tego czasu zbierano w nim i konserwowano książki.

Wnętrze urządzone w późnobarokowym stylu zdobią freski, kolumny, a także drewniane figury.

Biblioteka stanowa Iowa - Des Moines, USA   

Zbiory Stanowej Biblioteki Iowa zostały przeniesione w całości w 1886 roku do nowej siedziby w Kapitolu w Des Moines.

Do dziś w zachodnim skrzydle znajduje się część zbiorów poświęcona w całości prawu.

Biblioteka zbudowana została w wiktoriańskim stylu ze zdobnymi sufitami, alkowami pełnymi książek oraz krętymi klatkami schodowymi.

Biblioteka Klementinum - Praga, Czechy 

Klementinum w XVI wieku był siedzibą dawnego kolegium jezuickiego. 

Po likwidacji zakonu w XVIII wieku, z czasem Klementinum przekształciło się w czeską Bibliotekę Narodową. 

Obecnie jest jedną z najstarszych bibliotek na terenie Czech.

 

Biblioteka Bodlejańska  - Oksford, Wielka Brytania

Założona w 1602 roku jedna z najstarszych bibliotek europejskich; główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego.  

Łączna długośc półek na której stoją woluminy to ponad 180 km! 

Sam budynek to piękne zabytkowe budownictwo z niepowtarzalnym klimatem. Na tyle niepowtarzalnym, że zagrała bibliotekę Hogwartu w filmach o Harrym Potterze.

Biblioteka Narodowa w Paryżu - Paryż, Francja  

Początki Francuskiej Biblioteki Narodowej sięgają średniowiecza i biblioteki królewskiej założonej w Luwrze (Louvre) przez Karola V w 1368.

Od 1996 głównym gmachem BnF jest kompleks przy Rue de Tolbiac, zwany Site François-Mitterrand, zbudowany z inicjatywy tego prezydenta.

Biblioteka Trinity College - Dublin, Irlandia

Biblioteka akademicka w Irlandii jest główną biblioteką  Trinity College w Dublinie, który założyła sama Elżbieta I.

Jest to największa biblioteka w kraju.

Austriacka Biblioteka Narodowa - Wiedeń, Austria

Na zdjęciu widoczna jest Sala Paradna Biblioteki Narodowej  w Wiedniu.

Jest to największa biblioteka barokowa w Europie.

 


25.03.2020 r.

Tu można się zapoznać z nowymi regulacjami dotyczącymi zdalnego nauczania:

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--nowe-regulacje-prawne


Kochani Czytelnicy!

Wczoraj wygenerowałyśmy raport zaległości. Po zapisaniu i analizie dokumentu postanowiłyśmy (w promocji :)) przedłużyć wszystkie terminy do 15 kwietnia 2020 roku. W przyszłym tygodniu zrobimy kolejne prolongaty, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.

Prosimy Was: dbajcie o siebie, zachowujcie się odpowiedzialnie i bezpiecznie. Dbajcie o wypożyczone książki. Prosimy o zwroty książek bezpośrednio po powrocie do szkoły.

Pozdrawiamy,

M&M.

24,25.03.2020 r.


Nowy tydzień zaczynamy od przedstawienia Wam elektronicznej platformy książek 

https://libra.ibuk.pl/. 

 

Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych. Platforma umożliwia także zaawansowaną pracę z tekstem: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN. 

 

Jeżeli jesteście czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach możecie uzyskać kod PIN do zdalnego dostępu do platformy IBUK Libra.

W tym celu wystarczy, że skontaktujecie się z bibliotekarzem, który przedstawi Wam szczegóły:

• tel. 32 43 43 197 wew. 28

• wypozyczalnia@mbpzory.pl 

W temacie maila wpisujemy: IBUK, w treści wiadomości: numer karty bibliotecznej (ten pod kodem paskowym) oraz imię i nazwisko.

 

Zachęcamy do korzystania :)

23.03.2020 r.


Miłego czytania :)

 

Bajka o wirusie, z koroną...

 

https://www.dzieckiembadz.pl/2020/03/o-wirusie-ktory-nosi-korone-opowiadanie.html

Bajka o Królu Wirusie i Dobrej Kwarantannie :) (audiobook)

 

http://dorotabrodka.pl/blog/?fbclid=IwAR0-ZRYQkGMYI4HhWqemEeCYZjEVqxhb3_zgdXY7XMT5AH6mLE55JQa7wVo


Gdy Ci smutno, gdy Ci źle…

wyjdź na spacer, rozchmurz się!

 

Tak! Dobrze widzisz :) 

Zachęcamy wszystkich do spacerów, ALE tych wirtualnych.

 

Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawych muzeów, których zasoby możemy podziwiać bez wychodzenia z domu:

> https://zacheta.art.pl/pl

http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion

https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna

https://mnwr.pl/oddzialy/muzeum-narodowe/kolekcja-cyfrowa/

 http://muzhp.pl/pl/p/30/zasoby-cyfrowe

20.03.2020 r.


 

Czy są tu osoby, które nie lubią czytać książek? A może czytanie Wam się znudziło?

Nie bójcie się przyznać ;) Mamy coś i dla Was.

Garść ciekawych materiałów edukacyjnych w formie zabawy: quizy, eksperymenty, ciekawostki naukowe. To tylko mały spoiler tego, co znajdziecie na stronie https://czasdzieci.pl/slask/

 

Może wolicie, żeby ktoś Wam poczytał?

W tym celu wejdźcie na stronę: https://ninateka.pl/filmy?SearchQuery=ca%C5%82a+polska+czyta+dzieciom&MediaType=&Paid=&CategoryCodenames=bajka&YearFrom=1927&YearTo=2020&Transcryption=False&SignLanguage=False&AudioDesc=False&Edu=False&EnglishVersion=False&Partner=&Subject=&Level=&Topic=

 Znajdziecie na niej cykl bajek nagranych przez znanych ludzi w ramach akcji  "Cała Polska czyta dzieciom".

20.03.2020 r.


 

I jeszcze niespodzianka!

Empik udostępnia dla Was „darmowy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków oraz do oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go, bezpieczna dostawa zamówień kurierem i do paczkomatów za 0 zł oraz specjalne oferty gier planszowych, książek, filmów, sprzętu sportowego oraz innych produktów na Empik.com. Dodatkowo Empik organizuje e-spotkania autorskie i zaprasza dzieci na warsztaty naukowe online.” Więcej informacji znajdziecie na ich stronie Internetowej

https://news.empik.com/89232-empik-premium-na-60-dni-za-darmo-dla-wszystkich.

 

20.03.2020 r.


17.03.2020 r.


16.03.2020 r.


DEKALOG DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW:

Nie upokarzaj dziecka: bo ono, tak jak Ty, ma silne poczucie własnej godności.

 

Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

 

Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru w miarę możliwości jak najczęściej.

 

Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy.

 

Nigdy nie mów źle o dziecku, w szczególności w obecności innych osób.

 

Nie mów zrobisz to, bo ja tak chcę” - jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.

 

Jeśli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić z góry swego autorytetu.

 

Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny. I nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.

 

Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się, będąc dzieckiem.

 

Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka .

 Na podstawie: E. CYZ :Dziecko i jego prawa, ( 1992)

 

20 reguł wychowania dzieci

  1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba z mojej strony.

  2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.

  3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz mi pomóc zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

  4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.

  5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

  6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

  7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

  8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz Twoja miażdżąca przewaga!

  9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć Twoją uwagę.

  10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.

  11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic, z tego wszystkiego nie wychodzi.

  12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dla tego nie zawsze się rozumiemy.

  13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

  14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie.

  15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienie, poszukam ich gdzie indziej.

  16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

  17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na Twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.

  18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

  19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.

  20. Nie bój się miłości. Nigdy.             (Janusz Korczak)                           18.03.2020 r.

 

 


 

50 rad dla rodziców –

Jak włączyć się w edukację własnego dziecka?

1. Okazuj zainteresowanie i doceniaj pracę nauczycieli i dyrektora.
2. Otwórz się na pomysły nauczyciela, okaż dobrą wolę.
3. Słuchaj opinii innych o Twoim dziecku, staraj się zrozumieć ich punkt widzenia.
4. Podziel się z nauczycielem swoją wiedzą o mocnych stronach, talentach i zainteresowaniach swojego dziecka.
5. Bierz pod uwagę i powiedz nauczycielowi o oczekiwaniach i celach, jakie sobie stawia twoje dziecko.
6. Nie żałuj czasu na rozmowy o postępach i trudnościach dziecka w szkole.
7. Bierz aktywny udział w zebraniach i dniach otwartych.
8. Ustal z nauczycielem najlepszy sposób komunikowania się z tobą (telefon, e-mail, list, notatka w zeszycie dziecka).
9. Staraj się zrozumieć i zaakceptuj reguły obowiązujące dziecko w szkole; nie podważaj ich znaczenia i nie pozwalaj na omijanie lub łamanie tych zasad w domu (okazywanie szacunku starszym, poprawne zachowanie przy stole, niepalenie papierosów, nieprzeklinanie itp.).
10. Korzystaj z możliwości przeprowadzanie nieformalnych rozmów, nawiązywania kontaktów z nauczycielami, personelem szkoły, innymi rodzicami.
11. Swoje wymagania, oczekiwania i uwagi przedstawiaj szczerze, otwarcie i niezwłocznie. Niech nie mają okazji urosnąć do problemu.
12. Bierz udział w spotkaniach rodziców i pracy organów przedstawicielskich.
13. Szukaj informacji o szkole, czytaj biuletyny; zaglądaj na stronę www szkoły.
14. Poznaj godziny pracy sekretariatu, dyżurów nauczycielskich i dyrektorskich, terminy dni otwartych.
15. Zgromadź informacje na temat systemu oceniania i wymagań wobec twojego dziecka (śródrocznych, na zakończenie semestru/roku, wymagań egzaminacyjnych).
16. Poznaj przyjaciół i kolegów swojego dziecka a także ich rodziców.
17. Staraj się śledzić życie szkoły i w miarę możliwości uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych dla - lub z udziałem rodzin uczniów; pomóż organizować takie imprezy.
18. Włącz się w pracę zespołów rodziców uczestniczących w konsultowaniu lub tworzeniu programu szkolnego.
19. Weź udział w organizowanych dla rodziców warsztatach lub seminariach. Jeśli nie są organizowane podsuń szkole pomysł ich zorganizowania.
20. Bierz udział w godzinach wychowawczych i lekcjach otwartych, na które jesteś zapraszany.
21. Włącz się w organizacje imprez dla rodziców i rodzin organizowanych przez szkołę (święto szkoły, sportowe zawody rodzinne, przedstawienia teatrzyku szkolnego, aukcje na rzecz szkoły, piknik rodzicielski).
22. Włącz się w opracowanie programu zajęć pozalekcyjnych, zaproponuj swoją pomoc w ich prowadzeniu (opieka nad młodszymi dziećmi, dowożenie dzieci na basen, do kina itp.).
23. W miarę możliwości wspieraj fundusz rodzicielski lub ofiaruj własną pracę (od pomocy w
drobnych remontach, szycia zasłon, przygotowywania pomocy naukowych, pieczenia ciastek na imprezy szkolne, po prowadzenie koła zainteresowań).

24. Ustal z nauczycielem plan postępowania w stosunku do twojego dziecka zwłaszcza w sytuacji kryzysowej.
25. Omawiaj ze swoim dzieckiem przebieg szkolnego dnia, dowiaduj się o plany i ważne dla dziecka wydarzenia w zbliżającym się czasie.
26. Poznaj mocne i słabe strony dziecka w szkole.
27. Zadbaj, aby dziecko miało w domu wydzielone ciche i dobrze oświetlone miejsce do nauki i odrabiania lekcji.
28. Pomóż swojemu dziecku zaplanować pracę, podzielić duże i trudne zadania na małe kroki.
29. Ustal w miarę możliwości stałe godziny spokojnej pracy dziecka w domu – w tym czasie nie angażuj go do innych czynności.
30. Okazuj szacunek dla pracy dziecka, doceniaj jego wysiłek.
31. Spróbuj znaleźć zajęcie (hobby, sport), które będziesz wykonywał razem z dzieckiem.
32. Zachęcaj dziecko do podejmowania działań twórczych (malowania, grania itp.), czytania książek, słuchania dobrej muzyki; czytajcie razem chociaż kilka minut każdego dnia.
33. Organizuj w miarę możliwości rodzinne wycieczki do biblioteki, ogrodu zoologicznego, botanicznego, teatru, kina, na koncert, do muzeum, parku, lasu itp., aby wykorzystać je jako sposobność do zdobycia nowych ciekawych informacji.
34. Wspólnie z dzieckiem wybierz i zaplanuj programy telewizyjne, które będzie mogło oglądać; gdy możesz, oglądaj je razem z nim i rozmawiaj o tym, co widziało i czego się nauczyło.
35. Od czasu do czasu baw się z dzieckiem – graj w gry dydaktyczne, towarzyskie, komputerowe itp.
36. Pomóż dziecku w zaplanowaniu przygotowań do klasówki, sprawdzianu, egzaminu.
37. Pomóż zorganizować w szkole spotkania rodziców poświęcone wymianie doświadczeń na temat „Jak pomagać swojemu dziecku w odrabianiu prac domowych?”
38. Weź udział w szkolnym festiwalu nauki; zaoferuj szkole swoje zdolności, talenty, umiejętności.
39. Podejmij się opieki nad uczniami w czasie zajęć popołudniowych i prac porządkowych w szkole; weź udział w szkolnej wycieczce.
40. Pomóż zorganizować system rodzicielskiego wolontariatu w szkole.
41. Poznaj zasady szkolnego regulaminu i pomagaj nauczycielom w utrzymywaniu dyscypliny.
42. Pomóż zorganizować prace społeczne uczniów.
43. Zaoferuj nieodpłatnie szkole swoje eksperckie usługi w dziedzinach, na których się znasz i możesz pomóc.
44. Dowiedz się jak najwięcej na temat działań podejmowanych w stosunku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (np. dysleksją).
45. Podejmuj się funkcji społecznych w radach przedstawicielskich rodziców, także na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym.
46. Zachęcaj swoje dziecko do pełnienia funkcji społecznych i udziału w samorządzie uczniowskim i wspieraj je w działaniu.
47. Staraj się poznać prawo oświatowe w zakresie niezbędnym do podejmowania odpowiedzialnej dyskusji o pracy szkoły; obserwuj zmiany w prawie oświatowym i w miarę potrzeby zabieraj głos na temat kierunku tych zmian.
48. Pomóż szkole w gromadzeniu dodatkowych funduszy, ubieganiu się o dotacje, stypendia i granty oraz utrzymaniu w dobrym stanie majątku szkolnego.

49. Wspieraj działania organizacji wychowawczych na terenie szkoły swojego dziecka (np. harcerstwa).
50. Zachęcaj i wspieraj swoje dziecko w działaniu społecznym na rzecz potrzebujących pomocy; sam służ przykładem.

 

18.03.2020 r.

 

Zaczerpnięte z

 http://www.ceo.org.pl

 


Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres:
👉 już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%.

„Teraz czas na czytanie” to hasło rzucone przez Fundację Powszechnego Czytania.
Celem jest zachęcenie Polaków do skorzystania z kwarantanny w sposób, który zbuduje kompetencje dzieci na przyszłość i w tym obszarze przekuje potencjalny kryzys w sukces 🙂

„Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych” – podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

17.03.2020 r.


Po uroczystym pasowaniu na czytelnika uczniowie klas pierwszych otrzymali zaproszenie do udziału w konkursie "Moja pierwsza wizyta w bibliotece." Gratulujemy wyróżnionym uczniom:

Miłosz Biały klasa 1a

Dominika Walczak klasa 1b

Anastazja Bruders klasa 1c

Julia Geryszewska klasa 1c

Juliusz Pietrasz klasa 1c

Prace zostały wywieszone w bibliotece szkolnej. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.


Z wielką radością informujemy, że prace wykonane przez naszych uczniów i zgłoszone do Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego

 

Jan Paweł II - Ilustracja do cytatu

 

otrzymały wyróżnienie.

Uczniowie, których prace zostaną wywieszone na wystawie prac w Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku to:

 

Zuzanna Owczorz klasa 4a

Amelia Krzysztoszek klasa 3c

Piotr Ignar klasa 3b

Szymon Zając klasa 3d

 

Serdecznie gratulujemy.

Elżbieta Nowak, Małgorzata Procek, Martyna Rzymanek


Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej już za nami!

 

To był niesamowity czas dla dzieci, ich rodziców i zaproszonych gości.

 

Przedstawienie „Mól książkowy”, którego aktorami byli uczniowie klasy 6F, spotkało się z wielkim uznaniem Pani Bożeny Dąbrowskiej - Naczelnik Wydziału Edukacji w Żorach, przedstawicieli Rady Rodziców, Dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych rodziców i dzieci.

 

Aktorzy z klasy 6F to wspaniali, odpowiedzialni, wrażliwi, a przede wszystkim bardzo pracowici młodzi ludzie.

 

Nasze klasy pierwsze wszystko doskonale wiedziały o bibliotekach i książkach, złożyły uroczystą przysięgę, która uczyniła z nich czytelników biblioteki szkolnej. Po części artystycznej naszego pasowania przeszliśmy do biblioteki. Tam każdy pierwszak wybierał książkę i otrzymał pamiątkową zakładkę.

 

Dziękujemy klasom pierwszym i wychowawczyniom za przygotowanie repertuaru artystycznego.

 

Miło nam poinformować, że w przygotowanie uroczystości było zaangażowanych wielu pracowników naszej szkoły.

 

Pani Danuta Narwojsz i Pani Sonia Warzecha – dekoracje.

Pani Dorota Szatkowska – czapki smerfów.

Pan Henryk Sypuła – dekoracje i sprzęt.

 

Bardzo dziękujemy za współpracę!

Elżbieta Nowak

Małgorzata Procek

Martyna Rzymanek

 


Uczniowie klasy I a, I b, I c wypożyczyli książki! Otrzymali także pamiątkowe zakładki, dyplomy dla klasy i zaproszenie do udziału w konkursie.


Nasza walentynkowa akcja cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Wypożyczono aż 93 walentynkowe książki. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność!


BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA NA WALENTYNKOWĄ RANDKĘ W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ

PRZYJDŹ DO NAS

14 LUTEGO

I WYLOSUJ SWOJĄ MIŁOSNĄ POWIEŚĆ

 


Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Rybniku ogłasza konkurs fotograficzny „Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY” IV EDYCJA

 

Tematem ocenianych fotografii jest czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana" na czytaniu

   Celem konkursu jest:

  - wizualizacja pasji czytania, miłości do książek,

- - popularyzacja czytania jako formy spędzania czasu (w domu, w miejscach publicznych takich jak: ulica, park, szpital, plac zabaw, sklep, autobus, szkoła, biblioteka itp.),

  - upowszechnianie i popularyzacja fotografii jak dziedziny sztuki, dialogu ze światem i wyrażania emocji.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół powiatu rybnickiego, wodzisławskiego i Gminy Miejskiej Żory.

Prace należy wykonać zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi ochrony praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku.

 ·         Autor fotografii przekazując zdjęcie na konkurs wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych i na publikację prac.

 ·         Należy uzyskać zgodę osoby fotografowanej na wykorzystanie jej wizerunku
(w przypadku dziecka - zgodę rodziców) i załączyć ją do przekazanej pracy.

 

 Każdy uczestnik może dostarczyć maksymalnie 3 fotografie. Fotografie formatu 21x15 należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 6 marca 2020 r.

 

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 27 kwietnia 2020 r. w Zespole Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach.

 

* Formularze zgłoszeniowe i wzory zgód dostępne są w bibliotece szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie :)


18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia

18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.

Jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i przeczytania opowiadań o przygodach w Stumilowym Lesie.

W bibliotece szkolnej znajdziecie wystawkę o wszystkich przyjaciołach Kubusia Puchatka oraz książki z serii "Kubuś Puchatek i Przyjaciele".

 

ZAPRASZAMY :)


Drodzy uczniowie!

Mamy zaszczyt ogłosić wyniki szkolnego konkursu „Piękne Boże Narodzenie” na najpiękniejsze bombki oraz pierniczki.

 

   Bombki:

 Miejsce I - Lidia Jarosz klasa 2C

 Miejsce II – Przemek Grabowski klasa 6E oraz Karol Kiełb klasa 7D

 Miejsce III – Szymon Zając klasa 3D oraz Łukasz Kret klasa 7B

 Z uwagi na duże zainteresowanie konkursem przyznano również wyróżnienia dla Natalii Foja z klasy 2A, Aleksandry Sałek z klasy 2A oraz Krzysztofa Podgórnego z klasy 5C.

 

 Pierniczki:

 Miejsce I – Jasmina Winiarska klasa 6E oraz Martyna Wawrzyniak klasa 5C

 Miejsce II – Weronika Wyżgoł

 Miejsce III – Wiktor Warzybok klasa 3C oraz Łukasz Zając klasa 2C

 Wyróżnione pierniczki należą do Jakuba Lekkiego z klasy 6F.

 

   Serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy po odbiór nagród po nowym roku.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i przepiękne prace :)


Z okazji 100. rocznicy urodzin oraz Roku Jana Pawła II ogłaszamy

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

Jan Paweł II -

ilustracja do cytatu

 

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej zawierającej tekst wybranego cytatu Jana Pawła II oraz ilustracja do tego cytatu.

 

 

Praca powinna mieć format A3, być wykonana dowolną płaską techniką oraz dostarczona do biblioteki szkolnej lub p. Elżbiecie Nowak do 3 lutego 2020 r.

Praca powinna być przygotowana przez uczniów indywidualnie z zachowaniem wszelkich praw autorskich.

Prosimy o podpisanie prac na odwrocie kartki ołówkiem podając imię i nazwisko ucznia oraz klasę.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie :)


Szanowni Państwo!

 

  Jak co roku zapraszamy do wsparcia Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach.

                                          :) :) :)

Ofiarę za kalendarze proszę wrzucać do puszki.

 



Wyniki bibliotecznego konkursu plastycznego

„Wykreuj naszą bibliotekę”

 

Jury w składzie: p. L. Wójtowicz, p. M. Procek, p. M. Rzymanek wybrało następujące prace:

I miejsce: Aleksandra Klaczyńska klasa 3a

II miejsce: Kaja Dobrzańska klasa 3a

III miejsce: Igor Polus klasa 3c

 

Zwycięzców zapraszamy do biblioteki po nagrody.

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.

 


Biblioteka szkolna informuje, że konkurs „Wyobraź sobie… bibliotekę bez książek” nie został rozstrzygnięty.

 


W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odwiedziłyśmy trzy klasy pierwsze z projektem "Pora na lektora". Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej, opowiadali o swoich doświadczeniach z innymi bibliotekami. Podczas zajęć bibliotekarki głośno czytały bajki dla dzieci: "Kot Papla i kluski", "Jesienne zabawy", "Wiej wietrze, wiej!"  Po wysłuchaniu tekstu dzieci wykonały prace plastyczne.


Biblioteka szkolna informuje, że w teście wiedzy o bibliotece i bibliotekarkach „Sprawdź się!” I miejsce zdobyła Zofia Kapustka z klasy 7e, II miejsca zdobyli Nicole Lenert z klasy 7c, Natasza Szleng z klasy 7c oraz Szymon Wołczański z klasy 7c, III miejsce zdobył Antoni Gwardecki z klasy 7b.

 

Uczniowie otrzymali tytuł „Znawca biblioteki” i będą mogli w wybranym przez siebie dniu, na długich przerwach, wykonywać pracę w bibliotece szkolnej, wypożyczać książki, obsługiwać czytelnie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy dużej wiedzy o bibliotece.

Dziękujemy za udział w konkursie.

 


„Sprawdź się!”  - test wiedzy o bibliotece i bibliotekarkach.

 

 Regulamin:

 

1.    Test wiedzy jest przeznaczony dla uczniów klas 2-8.

2.    Zadaniem dla uczestnika jest prawidłowe wypełnienie testu.

3.    Testy są do odbioru w bibliotece szkolnej, testy uzupełniamy na miejscu.

4.    Test składa się z 12 pytań.

5.    Uczniowie piszą odpowiedzi samodzielnie i podpisują swoje testy.

6.    Konkurs trwa od 28 – 31 października 2019 r.

7.    Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 4 listopada 2019 roku.

8.    Zwycięża trzech najlepszych uczestników. W sytuacji, gdy prawidłowo rozwiązanych testów będzie więcej uczniowie zostaną zaproszeni na ustną dogrywkę.

9. Nagrodą w konkursie jest uzyskanie dyplomu z tytułem: „Znawca biblioteki”, możliwość aktywnego udziału w pracy biblioteki szkolnej przez jeden dzień (tylko podczas przerw) oraz otrzymanie pamiątkowych zdjęć z tego dnia.

 
   

Zapraszamy do udziału w konkursie.

 


Wizyta przedszkolaków z Przedszkola nr 23 im. Lucyny Krzemienieckiej w szkolnej bibliotece.

 

 

 

W związku z obchodami „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” 24 października 2019 r. grupa przedszkolna „Zajączki” odwiedziła naszą bibliotekę.

 

Przedszkolaki zwiedziły wypożyczalnię oraz czytelnię. Podzieliły się swoją wiedzą na temat książek i czasopism oraz zapoznały się ze zbiorami szkolnej biblioteki. Scenariusz zajęć był przygotowany dla dzieci 5-6 letnich i był oparty na jesiennych przygodach Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jesienne zabawy”.

 

W drugiej części zajęć uczestnicy wykonywali prace plastyczne w świetlicy oraz brali udział w „Kubusiowym Turnieju Sportowym”. Dzieci doskonale się bawiły, współdziałały w grupie oraz radośnie rywalizowały w sportowych konkurencjach: rzut kasztanem do celu, brykanie Tygryska, turlanie w jesiennych przeszkodach.

 

Cieszymy się ze współpracy z Przedszkolem i zapraszamy ponownie.

 


Nowości ciąg dalszy!

Takie lektury aż chce się czytać...

 

BIBLIOTEKA ZAPRASZA :)


Październik 2019

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do udziału w następujących konkursach i akcjach.

 

1.     Napisz opowiadanie na temat „Wyobraź sobie… bibliotekę bez książek” – konkurs literacki.

2.     „Wykreuj naszą bibliotekę…” – konkurs plastyczny.

 

Wszelkie szczegóły dotyczące konkursów dostępne są w bibliotece szkolnej, na plakatach oraz na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

 

W miesiącu październiku biblioteka szkolna przygotuje jeszcze dwie akcje biblioteczne:

1.     „Pora na lektora” – głośne czytanie dla klas 1.

2.     „Sprawdź się!” – test wiedzy o bibliotece i bibliotekarkach dla klas 2-8.

 

Szczegóły wkrótce!!!

 


„Wyobraź sobie… bibliotekę bez książek”.

 

Napisz opowiadanie na temat „Wyobraź sobie… bibliotekę bez książek”.

 

Regulamin:

 

1.    Konkurs literacki jest przeznaczony dla uczniów klas 5-8.

2.    Przedmiotem konkursu jest opowiadanie.

3.    Prace powinny być napisane na komputerze.

4.    Do biblioteki przynosimy wydruk 2-4 strony, czcionka Times New Roman, rozmiar 12.

5.    Uczniowie piszą opowiadania samodzielnie, z poszanowaniem praw autorskich.

6.    Prace składamy w bibliotece szkolnej do 31 października 2019 roku.

7.    Opowiadania będą oceniane przez nauczycieli języka polskiego i bibliotekarzy.

8.    Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 6 listopada 2019 roku.

9.    Zwycięskie opowiadania zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki szkolnej (za zgodą autorów).


„Wykreuj naszą bibliotekę” – konkurs plastyczny na logo biblioteki szkolnej.

Regulamin:

 

1.    Konkurs plastyczny jest przeznaczony dla uczniów klas 1-4.

2.    Przedmiotem konkursu jest projekt plastyczny logo biblioteki szkolnej.

3.    Prace powinny być wykonane w formacie A4, technika dowolna.

4.    Do biblioteki przynosimy podpisane prace.

5.    Prace muszą być wykonane samodzielnie, z poszanowaniem wszelkich praw autorskich.

6.    Prace składamy w bibliotece szkolnej do 31 października 2019 roku.

7.    Prace zostaną ocenione przez specjalnie powołane jury.

8.    Nagrodzone zostaną 3 pierwsze miejsca. Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki.

9.    Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 6 listopada 2019 roku a nagrodzone prace zostaną opublikowane na gazetce i na stronie internetowej biblioteki.


Przerwy w czytelni :)


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych Październik 2019 

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych).

Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASS OCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

 

Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone ono było w czwarty poniedziałek października a od roku 2008 przedłużono je na cały miesiąc.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów do biblioteki szkolnej.

Czekają na Was same nowości!


XVII edycja Pól Nadziei w Żorach!

 

Zapraszamy Państwa do udziału w tegorocznych Polach Nadziei. 

 

Wystarczy wziąć cebulki żonkili i wrzucić do puszki dobrowolną kwotę na cel Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach.

 

Cebulki i puszka znajdują się w pokoju nauczycielskim.


Biblioteka szkolna informuje, że w roku szkolnym 2019/2020 obowiązuje zmieniony szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

Download
SP17 skan.pdf
Adobe Acrobat Document 4.7 MB

Szukasz książki? Nie wiesz, czy biblioteka szkolna taką ma? Chcesz sprawdzić, czy książka jest dostępna do wypożyczenia?

KORZYSTAJ Z KATALOGU ON-LINE!!!

https://m002663.molnet.mol.pl/